loader
  • تلفن :02188766701

 

 

 

 

 
به نام خداحتما تا امروز با شیوه درمانی امبدینگ،  آشنا شده‌اید. امروزه تبلیغات متنوع و گسترده‌ای درباره فواید درمانی امبدینگ و کاربردهای آن در کاهش وزن، جوانسازی پوست، درمان بیماری‌ها و کنترل دردها در سطح شهر دیده می‌شود که البته بسیاری از آنها واقعی و برخی غلوآمیز است. در شیوه درمانی امبدینگ که یک روش تقریبا جدید محسوب می‌شود، درمانگر طب سوزنی به جای استفاده از سوزن از نخ‌های قابل جذبی استفاده می‌کند که به جای سوزن به مدت 3 هفته در بدن باقی می‌ماند و نقاط مربوط به طب سوزنی را به طور پیوسته، تحریک می‌کند. هزینه این شیوه درمانی اگر چه مانند طب سوزنی  است اما اغلب مردم به این دلیل که در طول 3 هفته تنها یک‌بار درد خفیف دریافت سوزن یا نخ را تجربه می‌کنند، آن را به طب سوزنی که در هفته 2 تا 3 جلسه تکرار می‌شود، ترجیح می‌دهند و گاهی با سماجت زیاد از  درمانگر خود می‌خواهند که به جای طب سوزنی از متد امبدینگ برای درمانشان استفاده کند. در حالی که شیوه امبدینگ شرایط خاص خودش را دارد و تنها در شرایط خاص به بیماران و علاقه‌مندان به این شیوه درمانی توصیه می‌شود.

از امبدینگ بیشتر بدانید

امبدینگ 30 سال پیش برای اولین بار توسط  پزشکان و متخصصان فرانسوی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران سرطانی و افرادی که مجبور به استفاده از روش‌های درمانی رادیوتراپی و شیمی‌درمانی بودند، مورد استفاده قرار گرفت. در حقیقت درمانگران برای کاهش حالت تهوع، استفراغ و بی‌اشتهایی بیمارانشان از متدهای طب سوزنی و تحریک نقاط طب سوزني استفاده کردند. از آنجا که این بیماران به دلیل شرایط خاص جسمانی‌ امکان حضور یافتن در مطب پزشک، 3 بار در هفته را نداشتند، درمانگران برای درمان‌ آنها از روش امبدینگ استفاده می‌کردند تا با کمک این شیوه ضرورت حضور بیمار سرطانی در مطب از بین برود و بیمار هر 3 هفته یک‌بار به مطب پزشک مراجعه کند. در این روش با تحریک نقاط طب سوزنی در بدن بیماران سرطانی بدون آنکه به بیمار آسیب و فشار وارد شود براي کنترل عوارض ناشی از شیمی‌درمانی یا پرتونگاری اقدام می‌شود.

امبدینگ و درمان بیماری‌های گوارشی

وقتی متخصصان از تاثیرات چشمگیر امبدینگ بر کاهش عوارض جانبی ناشی از شیمی‌درمانی و پرتونگاری در بیماران سرطانی مطمئن شدند، تصمیم گرفتند تا تاثیر این شیوه را بر دیگر بیماری‌ها نیز تجربه کنند. نتیجه تحقیقات آنها این شد که شیوه درمانی امبدینگ یک شیوه موثر برای درمان بسیاری از بیماری‌های گوارشی مانند ریفلاکس، کاهش اشتها، سندرم روده تحریک‌پذیر و نفخ استفاده کنند. اگرچه نتایج تحقیقات آنها نشان می‌دهد که شیوه امبدینگ تاثیر زیادی بر بهبود این بیماری‌ها دارد اما این محققان  به بیماران خود توصیه می‌کنند در صورتی که شرایط لازم را دارند و امکان دریافت سوزن و استفاده از طب سوزنی برای آنها فراهم است، از طب سوزنی به جای امبدینگ استفاده کنند.

تاثیر امبدینگ از طب‌ سوزنی کمتر است

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های میان طب سوزنی و امبدینگ آن است که تکنیک طب سوزنی به این دلیل که نقاط مختلفی از بدن را درگیر می‌کند به برطرف کردن علت و عامل به وجودآورنده بیماری می‌پردازد. در حالی که در شیوه امبدینگ تنها به برطرف کردن علائم بیماری بسنده می‌شود. به این ترتیب که نفخ را در بیمار بهتر كرده یا دردهای ناشی از آن را کنترل می‌کند اما در طب سوزنی علت بیماری به طور ریشه‌ای درمان می‌شود و عملکرد نامناسب دستگاه گوارش اصلاح می‌شود. برای همین منظور است که امبدینگ در شرایط خاص به بیماران و مراجعه‌کنندگان که برای درمان بیماری یا کاهش وزن مراجعه می‌کنند، توصیه می‌‌شود.

امبدینگ به چه افرادی توصیه می‌شود

به اعتقاد بسیاری از محققان استفاده از امبدینگ به منظور تسکین درد، درمان بیماری یا کاهش وزن، بهتر است توسط افرادی انجام شود که امکان مراجعه به مطب پزشک 2تا 3 بار در هفته را ندارند و نمی‌توانند برای دریافت سوزن در مطب پزشک حاضر شوند.

• افرادی که دچار محدودیت‌های حرکتی هستند و حضور در مطب برای آنها دشوار است، می‌توانند از شیوه امبدینگ استفاده کنند.

• افرادی که در شهرشان امکان دسترسی به متخصص ندارند و برای درمان باید مسافت زیادی را در هفته 2 تا 3 بار طی کنند، می‌توانند از این شیوه بهره ببرند.

• افرادي که به دلیل شغلشان امکان گرفتن مرخصی یا تنظیم ساعت کاری برای مراجعه به پزشک را ندارند و به هیچ طریقی نمی‌توانند ساعت کاری خود را تنظیم کنند، می‌توانند از این شیوه بهره ببرند.

• افراد کهنسالی که به دلیل دردهای استخوانی و مفصلی داروهای مسکن و مرفین مصرف مي‌كنند ولي درد آنها تسکین پيدا نمي‌كند نیز می‌توانند از شیوه امبدینگ برای کنترل دردهایشان استفاده کنند.

• مبتلايان به بیماری‌های مزمن و سخت مانند بیماران سرطانی که توان مراجعه به مطب 3 بار در هفته را ندارند می‌توانند از این شیوه استفاده کنند.

نخ‌هایی که جایگزین سوزن می‌شوند

در چه شرایطی امبدینگ خطرآفرین است؟

تکنیک امبدینگ غالبا روی شکم انجام می‌شود و اجرای این شیوه به جز مواردی خاص روی دست و پا و صورت توصیه نمی‌شود. علت آن احتمال بروز عفونت در موضعی است که امبدینگ انجام شده، زيرا در این مناطق به دلیل نزدیک بودن بافت استخوانی به سطح پوست احتمال بروز عفونت‌های استخوانی که با عوارض متعدد همراه است، افزايش مي‌يابد. به همین دلیل متخصصان اجرای تکنیک‌های امبدینگ را در ناحیه شکم و برای تسکین و درمان بیماری‌های گوارشی توصیه می‌کنند و تنها در مواردی خاص که تشخیص آن با متخصص است از این شیوه دربخش‌های بالای زانو یا آرنج که میزان گوشت و چربی بیشتر است، استفاده می‌کنند.


درمان چاقی با کدام روش بهتر است؟

افرادی که تصمیم دارند میان طب سوزنی و امبدینگ یکی را به عنوان روش درمان چاقی انتخاب کنند، توصیه ما این است که طب سوزنی را به عنوان روش موثرتر انتخاب کنند. و تنها در صورتی که برای حضور در مطب پزشک 3 بار در هفته معذوریت دارند از شیوه امبدینگ استفاده کنند، زيرا اثر گذاری طب سوزنی بیشتر است. در امبدینگ امکان تکرار تکنیک زیاد وجود ندارد، زيرا وقتی بیش از حد نواحی مشابه را در بدن تحریک کنیم موجب آسیب‌پذیری بافت بدن و افزایش احتمال ابتلا به عفونت‌ و تشکیل آبسه در بدن می‌شویم. بنابراین بهتر است در صورت نداشتن محدودیت از شیوه طب سوزنی که شیوه‌ای موثر و کارآمد در کاهش وزن است، استفاده کنیم.

امبدینگ برای چه افرادی ممنوع است؟

افرادی که به بیماری‌هایی نظیر سیروز کبدی، ذات‌الریه و برخی از بیماری‌های عفونی نظیر سل مبتلا هستند که موجب ضعف سيستم ايمني بدن می‌شود، بهتر است از شیوه امبدینگ برای درمان استفاده نکنند. زيرا ورود یک جسم خارجی به بدن آنها شانس ابتلا به عفونت را در بدنشان بالا می‌برد و ممکن است منجر به تشدید بیماری در آنها شود. در کنار این موارد افرادی که دوران بارداری را پشت سر می‌گذارند نیز از جمله افرادی هستند که در دوران بارداری از دریافت تکنیک‌های امبدینگ منع شده‌اند.

مراجعه به متخصصان حاذق

انتخاب درمانگر مناسب و متبحر یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای شروع درمان است. از این رو افرادی که تصمیم دارند از شیوه امبدینگ برای درمان بیماری‌هایشان استفاده کنند باید نزد متخصص طب سوزنی و امبدینگ بروند تا بتوانند از این شیوه درمانی نتیجه درمانی مناسب را دریافت کنند. متاسفانه گاهی دیده می‌شود که افرادی که تبحر چندانی در طب سوزنی ندارند خدمات امبدینگ نیز به بیمارانشان ارائه می‌کنند. در حالی که مهارت و تبحر در تکنیک‌های طب سوزنی و آشنایی دقیق با نقاط طب سوزنی مهم‌ترین شرط اجرای دقیق تکنیک‌های امبدینگ و دریافت نتیجه درمانی است.

دکتر رضا حشمت(تهران)

 

 

 

 

 

به اشتراک گذاری

تماس